MENU

Scroll ———

— Hvor tager HHX dig hen?

HHX – det alsidige valg

——— Hvor tager hhx dig hen?

DetBlåGym_956

Form din fremtid fremtid med en HHX

Med en HHX former du i høj grad selv din fremtid. De fag, vi tilbyder, kan bruges til noget. Hvad enten du er praktisk og handlingsorienteret, er til det sproglige eller er interesseret i samfund, erhvervsliv, økonomi og nutiden, så er HHX et alsidigt valg. Vores studieretninger giver dig både en merkantil baggrund og et internationalt perspektiv.

I løbet af din tid på skolen bliver du orienteret om mange af de muligheder, en HHX giver dig. Det sker i den daglige undervisning, gennem brobygning på de videregående uddannelser og på messer rundt omkring i regionen. Desuden har skolen tilknyttet studievejledere, der kan hjælpe dig på vej.

Adresse

Det Blå Gymnasium
Kroghs Kobbel 2
6100 Haderslev

Åbningstider

Man. – Tors. 7.30 – 15.00
Fre. 7.30 – 14.00
Lør. – Søn. – Lukket

Kontakt

Tlf.: 7452 1250
Mail: info@detblaagymnasium.dk

Adresse

Det Blå Gymnasium
Kroghs Kobbel 2
6100 Haderslev

Åbningstider

Man. – Tors. 7.30 – 15.00
Fre. 7.30 – 14.00
Lør. – Søn. – Lukket

© Copyright 2020 Det Blå Gymnasium. All rights reserved.

© Copyright 2020 Det Blå Gymnasium. All rights reserved.